Kartupeļu Gnocchi

Gnocchi pareizi izrunā Ņjoki!!!!! Interesanti tas, ka Itālijā pirmās Ņjoku (Gnocchi) receptes, ir parādījušās jau piems vairākiem gadsimtiem, taču tik iemīļotie kartupeļu ņjoki esot parādījušies 16. gadsimtā, kad Itālijā no Amerikas sāka “ieceļot” kartupeļi 🌞

Ja Itālijā dzirdāt sakām “Giovedi-gnocchi”, tad tas ir tādēļ, ka reliģiskais kalendārs noteica, ka piektdienā esot jāietur gavēnis (kad drīkstēja ēst tikai liesas zivs, lēcas un vieglu ēdienu), tādēļ, lai būtu vieglāk to izturēt, ieteica ceturtdienā ēst ko sātīgāku.

Andrea vecmāmiņa stāstīja, ka šādus mazus “ņjoku” gabaliņus mēdz saukt arī par “i topini”, kas tulkojumā nozīmē “pelēni”

Receptes ir daudz un dažādas, viss ir atkarīgs arī no kartupeļiem un miltiem, kas tiek izmantotas receptē.

Lūk mana iecienītā recepte, kas izdodas laba arī tad, ja, gatavojoties lielākām viesībām, vēlos tos sagatavot savlaicīgi un uzglabāt saldētavā, lai svinīgajā dienā, atliktu vairs tikai uzlikt vārīties ūdeni un sagatavot mērci.

🔔Nepieciešamās sastāvdaļas:

🎵1 kg kartupeļi, 1 ola, 300 gr milti, sāls

🎤Pagatavošana:

🎙️Kartupeļus nomazgāju, novāru ar visu mizu ūdenī, kam pievienota šķipsniņa sāls.

🎙️Nokāšu kartupeļus, nedaudz pagaidu kamēr tie padziest, un vēl ļoti siltus, tos nomizoju, izspiežu caur kartupeļu spiedi, vai, kā pēdējā reizē, kad man salūza kartupeļu spiede, izberzu caur “passaverdura”.

🎙️Uz darba virsmas beru miltus, jaucu tiem klāt izspiestos kartupeļus un olu, šķipsniņu sāli, un visu samīcu viendabīgā masā

🎙️Atstāju šo masu uz kādu pusstundiņu, lai sastāvdaļas labi savelkas (pa to laiku var, piemēram pagatavot tomātu mērci Pomarola, Pesto vai kādu citu mērcīti).

🎙️Veidoju Gnocchi:

Uz darba virsmas uzberu miltus, no mīklas ņemu nelielu gabaliņu, kuru sarullēju desiņā. Un šo desiņu sagriežu mazos gabaliņos…

un tā turpinu, līdz visa mīkla ir izlietota. Atkarībā no izrullētās desiņas formas, veidosies arī ņjoku forma, un tos varat tad veidot pēc savas patikas. Ja vēlaties, lai ņjokiem, tos ēdot vairāk pieķeras mērce, tad tos labāk ir taisīt rievotus. Rieviņu veidošanai var izmantot rievainu koka dēlīti, kas šim nolūkam paredzēts, bet ja tāds nav, tad var izmantot parasto dakšu vai rīvi.

Kad ņjoki ir izveidoti, lieku karsēties ūdeni, un tāpat kā klimpas, tos met vārošā ūdenī, pa dažiem … un tiklīdz tie uzpeld virspusē, tā ķeksēju ārā, lieku pannā, kurā ir sagatavota mērce. Visu samaisu un pasniedzu!

Ja Tev garšo ņoki raksti komentārā, kādi tev vislabāk garšo: ar gaļas mērcēm, veģetāri, ar jūras veltēm, vai varbūt ar sieru un cepti cepeškrāsnī?

Sirsnīgus sveicienus sūtot no Ligūrijas Itālijā,

Līga🌞

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s