Ķiploku-anšovu mērce “Bagna Caoda”

Tiklīdz ārā sāk parādīties pirmās rudenīgās vēsmas, tā mēs ģimenē sākam plānot feino Bagna Caoda pasākumu. Tas  mums ir tāds kā rituāls, kad dodamies apciemot draugus Pjemontē, un tur mājas saimnieks gatavo “Bagna Caoda”, kas tulkojumā no Itāļu valodas nozīmē “Karstā mērce”, un tās pamat sastāvdaļas ir daudz ķiploki un sālītie anšoviņi!

Mērce tiek pasniegta trauciņā, kur ar tējas svecītes palīdzību tā tiek uzturēta karsta, un to ēd ar “Pinzimonio”, kas nozīmē, ka uz atsevišķa šķīvja sagriež dažādus svaigus dārzeņus. Pavisam pa īstam un tradicionāli pēc šīs karstās mērces baudīšanas parasti dzer  gaļas buljona krūzi.

Šajā receptē devas tiek aprēķinātas uz 1 personu.

Nepieciešamās sastāvdaļas

1 ķiploku galviņa, 100 gr. olīveļļas, 50 gr. sālītie anšovi,  piens pēc nepieciešamības. .

Ķiplokus notīru, izņemu serdītes (to dara tādēļ, ka tad ķiploks labāk “pārstrādājas organismā”. Itālijas virtuvē vispār ļoti tiek ievērotas gatavošanas metodes tehnikas, lai ēdiens tiktu pagatavots tā, lai tas nerada smaguma sajūtu un diskomfortu pēc ēšanas) un iemērcu pienā uz 2 stundām. Tad noleju pienu, pārleju ar olīveļļu un lieku vārīties uz ļoti mazas liesmiņas. Kad ķiploki paliek mīksti, tos saspaidu ar dakšiņu, pievienoju anšovus un turpinu karsēt – joprojām uz mazas liesmiņas, pa laikam samaisu, līdz izveidojas viendabīga, krēmveida masa. Kad mērce ir gatava, to pārleju tādos mazos trauciņos – katram ēdājam savs, kur apakšā ir mazā tējas svecīte, kas uztur mērci karstu. Mērcē iekšā tīkamo dārzeni un ēdam, klāt malkojot sarkanvīnu.

Pasniedzu ar svaigiem un/vai vārītiem dārzeņiem (tradicionāli tika ēsts ar kardiem – tie izskatās kā pāraugusi, noplukuši seleriju kāti 🙂  tāda nedaudz rūgtena garša).  Mums vislabāk garšo ar svaigu vai grillētu papriku, seleriju kātiem, svaigu fenheli, virziņkāpostu, kardiem vai vārītām bietēm.

 

Lai labi garšo!

 

2 atbildes uz “Ķiploku-anšovu mērce “Bagna Caoda””

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s