Tradicionālais Dženovas pesto

 

Šo recepti es gatavoju bieži, taču publicēju to pēc draudzenes lūguma, … jo  viņas, tajā laikā divgadīgā mazulīte, to esot ēdusi karotēm! Un nav arī nekāds brīnums! Arī itāļu bērni izvēlas klasiskos un labākos ēdienus!!! tos, ko saucam par “genuino”itāliski vai gnuine angliski..

Man kā Itālijas tradīciju izzinātājai, vienmēr interesē stāsts par to, kā… un izrādās, ka Ir satopami nosaukumi Pesto Genovese (Dženovas pesto)  un Pesto alla Genovese (pesto Dženoviešu gaumē). Vietējie ligūrieši man stāsta, ka tikai Pesto Genovese recepte ir tā īstā un tradiconālā recepte. Es tik klausos, baudu ēdienu un nestrīdos par šīs receptes vēsturiskajām gaitām…. Piekritīšu jebkuram nosaukumam lai tik uzzinātu īstenos ēdienu pagatavošanas noslēpumus 🙂

Un tagad tā – īstā pesto recepte sastāv no 7 sastāvdaļām!!! (Dženovas baziliks, Ligūrijas rivjēras olīveļļa, pīniju rieksti, siers  Parmigiano Reggiano, siers Pecorino Sardo, rupjā jūras sāls, ķiploks).

50 gr. bazilika lapiņas;

½ glāze olīveļļa;

6 ēd. k.  Parmidžāno siers;

2 ēd. k. Pecorino Sardo (cietais aitas siers pekorīno);

1 ēd. k. Pīniju rieksti;

2 ķiploku daiviņas.

Īstais Dženovas pesto tiekot pagatavots marmora piestā ar koka stampiņu. Jau brīdinu laicīgi, ka jānobruņojas ar rūpību un pacietību, bet garantēju, ka rezultāts būs to vērts, ja izmēģināsiet!  (Piebildīšu, ka, manuprāt, Latvijā audzētie ķiploki un baziliks   arī ir ļoti aromātisks un piemēroti pesto pagatavošanai).

  • Aukstā ūdenī nomazgā bazilika lapiņas, nosusina lieko šķidrumu;
  • Piestā liek notīrītas, sasmalcinātas ķiploka daiviņas, mazliet sāli un sāk stampāt ķiploku līdz tas iegūst krēmīgu konsistenci;
  • Vieno klāt riekstus, turpina stampāt.
  • Pa drusciņai liek klāt bazilika lapiņas. Kad viss ieguvis smalku, krēmīgu konsistenci, pievieno sieru.
  • Pašās beigās vieno klāt olīveļļu.

Pesto ir gatavs lietošanai. To var uzglabāt ledusskapī (jāseko, lai tas vienmer pārklāts ar eļļu) un pievienot dažādām pastām (trofie, gnocchi utt.), vai izmantot slavenās Dženovas minestrones pagatavošanai.

 

Lai prieks visiem! Gan tiem, kas gatavo gan tiem, kas ēd… un arī tiem, kas sajūt burvīgo aromātu!

 

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s