Liellopu gaļa ar tunča mērcīti

Viens no ēdieniem, kas nāk prātā, kad man vaicā par Itāļu vasaras virtuvi, ir  “Vittello tonnato”, kas tulkojumā nozīmē tunčotais liellops, jeb saprotamāk – liellopu gaļas šķēlītes tunča mērcē. Šī ēdiena izcelsme tiek piedēvēta Pjemontas reģionam, kad tā oficiāli tika pierakstīta 19. gs, taču tunča un gaļas apvienojums ēdienā esot jau izmantots pat renesanses laikā.  Vitello tonnato ir ļoti iecienīts ēdiens daudzu ģimeņu ēdienkartē Itālijā, līdzīgi kā Latvijā gaļas salātiņi, un tas tiek iekļauts gan vienkāršās maltītēs, gan arī elegantās pusdienās vai vakariņās, turklāt liellopu gaļas vietā var izmantot arī cūkgaļas vai tītara fileju. Es parasti gatavoju gaļu dienu iepriekš, tad tā labi atdziest un var sagriezt pēc iespējas plānākās šķēlītēs. Lūk mana mīļākā recepte:

Nepieciešamās sastāvdaļas (6 personām)

 • 1 kg liellopu filejas (stilba šķiņķis) gabals, ko Itāliski sauc par girello.
 • 1 burkāns, 1 sīpols, 1 selerijas kāts;
 • 200 ml baltvīns;
 • ½ l dārzeņu buljona, kuru pagatavoju iepriekš, šādi;
 • 300 g tuncis eļļā;
 • 6 sālīti anšoviņi;
 • Garšvielu mix: rosmarīns, timiāns, lauru lapas, piparu graudiņi;
 • 50 gr. marinētie kapperi;
 • Olīveļļa, sāls, pipari;
 • 3 mazi marinēti gurķīši
 • 3 vārīti olu dzeltenumi.

Dziļā pannā olīveļļā apcepu gaļas gabalu no visām pusēm, tad izņemu no pannas. Tai pašā pannā, kur apcepu gaļu, pievienoju notīrītus, palielos gabaliņos sasmalcinātus dārzeņus un garšvielu mix. Kad dārzeņi palikuši nedaudz caurspīdīgi un garšvielu mix sāk labi smaržot, lieku gaļu atpakaļ, pārleju ar baltvīnu, ļauju tam nedaudz izgarot. Lieku virsū vāku un uz mazas liesmas vāru 1 stundu, pa laikam pievienojot pa kausiņam karstu dārzeņu buljonu, lai gaļa nepiedegtu.

Kad stunda pagājusi, pievienoju kaperus, sālītos anšoviņus un tunci, kam iepriekš notecināta eļļa, un pavāru visu vēl 10 minūtes. Ja mērces konsistence ir dikti bieza, pievienoju nedaudz dārzeņu buljonu.

Izņemu gaļas gabalu no mērces, ļauju tam atdzist. No mērces izlasu garšvielu zariņus, atstāju, lai tā mērcīte, kurā tika vārīta gaļa atdziest. Tad kad atdzisusi, lieku mikserī, pievienoju marinētos gurķīšus un olu dzeltenumus, visu sablenderēju. Pēc garšas pievienoju piparus un sāli, un, ja nepieciešams, “pagarinu” ar dārzeņu buljonu.

Kad gaļa labi atdzisusi, to kārtoju uz šķīvja un pasniedzu ar pagatavoto mērci. Man patīk pasniegt šādi, kā redzat bildē, bet daudzviet to pasniedz, visu gaļas gabaliņu pārsmērējot ar tunča mērcīti.

 

2 atbildes uz “Liellopu gaļa ar tunča mērcīti”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s