Fiasko vārītas pupiņas

Par Fiasko (itāliski Fiasco) sauc vīna pudeles ar platāku apakšu , kas ietīta salmos, un Toskānas laucinieki šāda veida pudeles izmantoja pupiņu vārīšanai (un šis nav pirmais toskāniešu ēdiens, kura galvenā vai pamat sastāvdaļa ir pupiņas, kā piemēram fagioli all’uccelletto vai ribollita, ne velti senākos rakstos toskāniešus dēvēja par pupiņu ēdājiem).

Turpinot par fiasko vārīšanas metodi – tagad var iegādāties arī tieši šim vārīšanas veidam piemērotus stikla traukus, tos sauc par Egizia. 20190527_070532 Pats process ir tāds, ka pudeli piepilda ar izmērcētām pupiņām,  aptin apkārt lupatu, liek to dziļā katlā augstām malām, kas piepildīts ar ūdeni, aiztaisa ar korķi, un uz mazas uguns vāra 5 stundas. Es izmēģināju vārīt pudelē, bet pats pirmais mēģinājums bija daudz vienkāršāks, kurā pupiņu vārīšanai izmantoju divus katlus! Vienu mazāku – tajā tika ievietotas pupiņas, un otru lielāku tā, lai pupiņas var vārīt ūdens peldē. Es darīju tā:

Pupiņas uz nakti iemērcu, tad nokāsu ūdeni, kurā tās pa nakti mērcējušās, uzlēju tīru ūdeni tā, lai nedaudz pārsedz pupiņas (mazākajā katliņā). Pievienoju sāli, piparus, ķiploka daiviņas ar visu mizu un dažas salvijas lapas. Lielākajā katlā ielēju ūdeni, liku iekšā mazāko katliņu ar pupiņām, uzliekot katlam vāciņu, un atstāju vārīties uz mazas uguns, 5 stundas. Pa laikam tajā lielajā katlā jāpievieno ūdens, jo tas iztvaiko.

Kad pupiņas gatavas, toskānieši tās ēd, pārlejot nedaudz ar olīveļļu, pārber ar sāli un pipariem pēc vēlēšanās, un uzkož ar kādu grauzdētu Toskānas maizes šķēles gabaliņu.

P.s. Pudelē vārot, es neaptinu pudeli ar audumu, un, iespējams tādēļ man izšāva korķi 🙂 Un otra lieta, ka pa šauro pudeles kakliņu bija diezgan piņķerīgi izdabūt tās pupiņas ārā… es vairākas reizes lēju tur iekšā pupiņu buljonu, kurā tās bija vārījušās, un tad pa pudeles apakšu stipri situ, lai tās dabūtu ārā 🙂

Fiasko nozīme kā izgāšanās starp citu, ir radusies šādi: Florences teātrī kāds mākslinieks katru vakaru esot uzstājies ar monologiem, kuros tas esot sarunājies ar kādu no priekšmetiem. Tad vienā reizē viņa monologa sarunu objekts esot bijis šī Fiasko vīna pudele, bet uzstāšanās esot bijusi tik garlaicīga, ka publika sākusi svilpt, norādot, uz to, ka tā ir totāla izgāšanās. Kopš tiem laikiem arī radies šis apzīmējums “fiasco”!

Lai jums jauks eksperiments un gaidīšu jūsu atsauksmes komentāros!

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s