Aprikožu – mandeļu kūka

Es šo sauktu par recepti “apzinīgām” saimniecītēm un saimniekiem! Tiem, kuri visu cep kārtīgi, pēc receptes! Nosver un seko pareizai secībai!!! Atzīšos godīgi – receptes rakstīšana gāja daudz ilgāk kā pašas kūkas uzcepšana, bet rezultāts ir “Atkārtot”. Domājot par šo aprikožu  mandeļu kūku, prātā nāk kaut kur dzirdēts teikums:

“Ja kāds klauvē pie Tavām durvīm, tad nevaicā, kas tur? …. Aicini iekšā un saki: Sēdies un ēd!!!”

Šī ir torte, ar kuru vēlētos pacienāt ikvienu!!!

Tortes pamatnei (supergardā smilšu mīkla) nepieciešamās sastāvdaļas:  

300 gr 00 tipa milti; 30 gr. kukurūzas milti – polenta; 3 olu dzeltenumi; 200 gr. sviests (istabas temperatūrā); 120 gr. brūnais cukurs; šķipsniņa vanilīna; rīvēta citrona miziņa (apmēram 1/3 citrona); rīvēta apelsīna miziņa (apmēram 1/3 apelsīna), šķipsniņa sāls, 3 ēd.k. aprikožu ievārījuma (gardi sanāk arī ar ķiršu ievārījumu bez kauliņiem).

Tortes pildījumam nepieciešamās sastāvdaļas: 

500-600 gr. svaigas aprikozes, 50 gr. cukurs, 100 mll. deserta vīns, piemēram, Muskat, Riesling vai Souternes;

Krēmam nepieciešamās sastāvdaļas:

200 mll piens; 50 mll saldais  krējums; 15 gr kukurūzas milti – polenta; 50 gr. cukurs, ēd. k. mandeļu sīrups.

Dekorēšanai nepieciešamās sastāvdaļas:

 50 gr. mandeļu skaidiņas; pūdercukurs.

 

1.Pagatavoju tortes mīklas pamatni: 

Bļodā iebēru miltus un kukurūzas miltus (polentu). Pievienoju smalkos gabaliņos sagrieztu sviestu, olu dzeltenumus, cukuru, sāli, vanilīnu, rīvētu citrona un apelsīna miziņu. Visu samaisīju viendabīgā masā, izveidoju mīklas bumbu, ietinu pārtikas plēvē un ieliku ledusskapī uz 30 minūtēm.

2. Sagatavoju aprikozes: 

Aprikozes nomazgāju, pārgriezu uz pusēm, izņēmu kauliņus. Liku lielā bļodā, pārlēju ar deserta vīnu, pārbēru ar cukuru, samaisīju un atstāju iemarināties uz 10 minūtēm. (Pa laikam samaisīju).

3. Sagatavoju mandeļu skaidiņas: 

Mandeļu skaidiņas apgrauzdēju uz pannas.

4. Ieslēdzu karsēties cepeškrāsni uz 180 grādiem.

5.Turpināju pagatavot aprikozes: 

Pannā liku marinētās aprikozes, pārlēju ar marinādi un uz palielas liesmas karsēju apmēram 5-10 minūtes, kamēr iztvaiko alkohols un izveidojas sīrupiņš. Uzmanīgi izņēmu aprikozes ar karoti un sakārto ju uz liela šķīvja, lai tās atdziest.

6. Cepu tortes pamatni:

No ledusskapja izņēmu iepriekš sagatavoto mīklu. Uzliku uz loksnes cepamā papīra. Pāri pārliku otru loksni cepamā papīra un plāni izrullēju apaļu (pankūkai līdzīgu)  formu. Noņēmu virsējo cepampapīra loksni, un mīklu kopā ar apakšājo cepampapīra loksni ieklāju tortes cepamajā formiņā, tā lai maliņas paliek nedaudz uz augšu. Mīklu sadurstīju ar dakšiņu, uzklāju aprikožu ievārījumu un liku cepties 180 grādos 15-20 minūtes. Kad gatava, izņēmu no krāsniņas un noliku, lai atdziest.

7. Pagatavoju krēmu:

Nelielā katliņā ielēju pienu, pievienoju mandeļu sīrupu. Uzkarsēju un sijāju iekšā kukurūzas miltus, nepārtraukti maisot (tāpat kā vārot mannā putru). Pievienoju cukuru un saldo krējumu, turpināju karsēt un maisīt vismaz 5 minūtes, līdz izveidojās krēmīgas konsistences masa. Noņēmu no uguns, nedaudz padzesēju to saputoju ar elektrisko mikseri, līdz krēms  atdzisis.

8. Kārtoju kūku:

Atdzisušo kūkas pamatni uzmanīgi izņēmu no cepamās formiņas un uzliku uz liela tortes šķīvja. Klāju iekšā kārtiņu pagatavotā krēma. Pa virsu izkārtoju iepriekš pagatavotās aprikožu pusītes, pāri tām pārsmērēju sīrupu, kas palika pāri, kad vārīju aprikozes. Tad atkal pārklāju ar krēmu. Pārbēru ar grauzdētajām mandeļu skaidiņām un pārkaisīju ar pūdercukuru.

Vislabāk tā garšo, ja garšām ļauj savilkties. Es parasti kūku kārtoju vakarā, un nākamajā dienā tā ir gatava baudīšanai!

Lai labi garšo!

 

 

 

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s