Pizzoccheri

Pizzoccheri ir pirmais ēdiens, kurā nogaršoju, kā vienā ēdienā sader kopā tādas sastāvdaļas kā kartupeļi, pasta un siers. Un kopš tās reizes mani vairs nepārsteidz receptes, kurās pasta tiek gatavota kopā ar kartupeļiem. Pizzoccheri jūs varat nogaršot, dodoties uz kalnainām vietām Itālijā, Lombardijas reģionā, kur tie (i pizzoccheri valtellinese) tiek dēvēti par Valtellīnas novada simbolu, un tos iecienījuši arī citos (jo īpaši vēsāka klimata) reģionos Itālijā. Pastu var nopirkt veikalos, un tā izskatās  kā tumšas, pelēcīgi brūnas strēmelītes, kuru satāvā ir griķu miltu maisījums. Atbilstoši tradīcijām, pizzoccheri tiek pagatavoti, vārot tos kopā ar smalki sagrieztu virziņkāpostu vai biešu lapām un kartupeļiem (Latvijā gatavoju ar biešu lapiņām un Trikātas sieru),pizzoccheri 3tad tiek pievienoti divi veidi siera un pasniegti ar sviestā ceptu salviju, kas aromatizēta ar ķiploku. Lai arī recepte teorētiski ir paredzēta 4 personām (es rakstu no 4-6), man tomēr liekas, ka ar to varētu pietikt arī lielākam ēdāju pulkam, turklāt to ēdot kā pamatēdienu. Itāļi to sauc par “kaloriju bumbu”, un pēc tādām maltītēm jau ieplāno sev liesāku diētu turpmākām 2- nedēļas dienām 🙂 Pizzoccheru pastu var nopirky gatavu (tad rēķinietuz pārējām sastāvdaļām 500 gr. pastas!

Nepieciešamās sastāvdaļas (4-6 personām):

400g griķu milti, 100g kviešu milti, 300g ūdens (istabas temperatūrā), 200g sviests, 250g Valtellina Casera Dop siers (Latvijā es izmantoju Trikātas sieru), 150g rīvēts parmidžāno, 200g virziņkāposts, 250 g kartupeļi, 15 salvijas lapas, pāris ķiploku daiviņas ar visu mizu, sāls, pipari.

Pagatavoju pastu: 

Sajaucu griķu un kviešu miltus, lēnām pievienoju udeni, kam pievienota šķipsniņa sāls. Mīklu mīcu apmēram 5 minūtes un tad izveidoju mīklas bumbu, ko ietinu pārtikas plēvē un lieku ledusskapī “atpūsties”apmēram pusstundu!

Tad uz darba virsmas uzberu nedaudz milts, un iepriekš pagatavoto mīku izrullēju apmēram 2 mm biezās plāksnītēs, sagriežu apmēram 1 cm platās un 5 cm garās strēmelītēs.

Gatavoju Pizzoccheri alla valtellinese:

Lieku vārīties ūdeni, kam pievienota šķipsniņa sāls. Kad ūdens sāk vārīties, pievienoju smalki sagrieztu virziņkāpostu un kubiciņos sagrieztus, nomizotus kartupeļus. Visu vāru apmēram 5 minūtes, tad pievienoju iepriekš sagatavoto pastu un turpinu vārīt vēl 10 minūtes.

Ar putu karoti izņemu no šķidruma pastu ar dārzeņiem un lieku iepriekš uzsildītā pannā. Pievienoju visam smalki sagrieztu sieru un lēni visu samaisu, tādā veidā iecilājot sieru. Konsistencei ir jābūt tādai vijīgai, ja liekas ka ir pa sausu, tad nedaudz pievienoju ūdeni, kurā tika vārīta pasta.

Atsevišķā pannā izkausēju sviestu, pievienoju ķiploka daiviņas ar visu mizu (nedaudz iespiežot, lai tās ieplīst) un sasmalcinātas salvijas lapas. Visu karsēju uz mazas uguns, līdz sāku just salvijas lapu un ķiploku aromātu. Uzmanīgi izņemu no izkausētā sviesta ķiploku daiviņas, un sviestu ar salviju pārleju pastai (picokeriem – pizzoccheriem). Visu samaisu un pārkaisu ar svaigi maltiem pipariņiem!

Lai labi garšo!

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s