Apgrieztā ābolu – mandeļu kūka

Šai tortei bija jābūt tortei “Paradiso”, kuras recepti man pāris mēnešus atpakaļ, īsi pirms Ziemassvētkiem, iedeva Paola, ar kuru iepazinos pie  Andrea krustmātes, tepat, Ligūrijā! Viņas gatavotā torte garšoja visiem, tādēļ nevarēju nepavaicāt recepti 🙂 Es parasti nemēdzu atkāpties no receptēm, jo tad tās zaudē savu nosaukumu, bet šajā pēcsvētku laikā, putojot olu dzeltenumus… kam jau biju pielikusi uz pusi mazāk cukura, kā tas ir paredzēts receptē, es domāju par to, cik ļoti man garšo saldumi, tieši tie kēksveidīgie, cepumveidīgie, bez krēmu kārtām 🙂 bet tik ļoti gribas ieturēties formā!! Un tā nu radās apgrieztā Ābolu – mandeļu kūka, un tas nozīmē, ka “Paradiso” kārta vēl nav pienākusi 🙂

Mans nu jau 6 gadīgais Andrea saka, tā: “Ļoti garšīga ar mazliet rūgtenu garšu, ko tai piešķir mandeļu milti, bet man garšo!”

Nepieciešamās sastāvdaļas:

250 gr. mandeļu miltu, 3 olas, 100 gr cukura, 1 paciņa cepamā pulvera un vaniļas maisījuma (ja tādu neatrod, tad liec cepamo pulveri un naža galu vanilīnu); 1 skābais ābols, šķipsniņa sāls, 1 ēd.k. grieķu jogurta, 60 g zemesriekstu eļļa, 1 citrona rīvēta miziņa, 10 gr. sviests

Olu baltumus atdala no dzeltenumiem (olām jābūt istabas temperatūrā). Saputo atsevišķi olu baltumus ar šķipsniņu sāls stingrās putās. Kā vienā raidījumā teica Dž. Olivers, olu baltumiem jābūt saputotiem tā, lai apgriežot bļodu virs galvas, saputotā masa nekristu laukā! Starp citu, es izmēģināju :).

Cepeškrāsni uzkarsē uz 180 grādiem.

Olu dzeltenumiem pievieno cukuru un saputo, līdz cukurs ir izkusis un izveidojusies gaiši dzeltena, pufīga masa. Tad vieno klāt mandeļu miltus, bet pa ēdmkarotei, sijājot miltus un turpinot putot (kad  masa sāka palikt bieza, ka grūti putot ar mikseri, es turpināju maisīt ar koka karoti, līdz visi milti iemaisīti viendabīgā masā). Pievieno eļļu un kārtīgi izmaisa. Iemaisa arī rīvētu citrona miziņu. Masai jābūt ir viendabīgai. Tad liek klāt saputotos baltumus un ar koka karoti iemaisa iepriekš sagatavotajā masā.

Veidni (es izmantoju kēksa kantaino veidnīti) ierīvē ar sviestu. Uzber 3 tējkarotes cukuru, uzliek sviestu, sagrieztu nelielos gabaliņos (tā izkaisīti pa pannas apakšu). Āboliem izņem serdes un tos sagriež plānās ripiņās ar visu mizu. Kārto uz pannas (ar miziņām pret pannas apakšu), un pāri lej iepriekš sagatavoto mīklu.

Liek uzkarsētajā cepeškrāsnī, cep 40 minūtes, sekojot līdzi, lai neapdeg. Man ir visparastākā cepeškrāsns bez ventilatora, tādēļ es  cepu tā: ieliku apakšā nelielu karstumizturīgu trauciņu ar ūdeni. Liku cepties kūku. Pēc 20 minūtēm, torte bija jau uzpūtusies, un zeltaini brīna, tādēļ es uzliku plāksnīti alumīnija papīru pāri, lai tā nepiedeg, un turpināju cept. Pirms ņemšanas ārā, pārbaudīju ar koka iesmiņu, vai kūka ir gatava!

Kad tā ir gatava, ļauj padzist apmēram 10-15 minūtes, tad ar nazīti apgriež apkārt starp torti un pannu, uzliek šķīvi vai koka dēlīti, apgriež pannu, uzsit tai pa apakšu, lai tā var izkrist kā paredzēts 🙂

Lai labi garšo!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s