Kā pagatavot mīdijas jūrnieku gaumē?

Itālijā dzīvojot, mīdijas ir sanācis gatavot ļoti bieži! Esmu pētījusi vairākas receptes, gatavojusi un ēdusi – mūsu ģimenē esam iecienījuši gan šādas vienkāršas, gan arī tās, kas pagatavotas kopā ar tomātiem. Taču ir viens tāds sīkums, kas mani bieži kaitināja, ka reizēm tai mērcītē, kurā gribas iemērkt maizīti – pagadās kāds smilšu graudiņš… Un ja ir kāds jautājums, tad agri vai vēlu tam nāk arī atbilde (pat īsti nemeklējot). Pagājušajā gadā mēs pārcēlāmies dzīvot uz Ligūriju, un ieguvām jaunus, fantastiskus draugus! Tādus, ar kuriem kopā ne tikai ar dziesmu par dzīvi, bet vēl piedevām ar smiekliem un labu ēdienu! Un vienā no tādiem kopā būšanas vakariem, mana sardu (tā sauc Sardīnijas salas iedzīvotājus) draudzene Elisabetta parādīja man savu vecāku paņēmienu, kā pagatavot mīdijas bez smilšu graudiņiem!!!

Pagatavošanas process bija šāds:

Veikalā nopirku mīdiju maisu! Pēc tam visas mīdijas sabēru izlietnē, un katru mīdiju noberzu ar metāla švammīti. Tad mīdijām vēl  jāizrauj tā saucamo bārdiņu (starp gliemežvāciņiem spraucas ārā tāda kā jūras zālīte – bārdiņa). Tad, kad tās ir notīrītas, katlā ielej mazliet eļļu, iemet 2-3 ķiploku daiviņas – veselas, ar visu miziņu (te tās sauc par “aglio in camicia” jeb ķiploks krekliņā). Kad ķiploks sāk smaržot, noņem no uguns katlu, saliek virsū notīrītās mīdijas, tagad seko to atvēršanas process! Katlam uzliek vāku un liek uz uguns, sagatavo lielu tukšu trauku, kur likt atvērušās mīdijas.  Apmēram pēc 1 minūtes ņem vāku nost un ar karoti ņem ārā tās mīdijas, kas atvērušās. Liek visas iepriekš sagatavotajā traukā! Kad visas mīdijas ir atvērušās un izņemtas no katla (tās, kas neveras vaļā, tās jamet laukā, nav ēdamas)… Sietiņā ieklāj marlīti un izkāš to buljoniņu, kas ir palicis katliņa apakšā, tādā veidā arī atbilde uz mistisko jautājumu, kā izvairīties no smilšu graudiņiem mīdiju mērcītē!

Tālāk jau process ir vienkāršs. Izkāsto buljonu ielej atpakaļ katlā, uzliek pāri mīdijas, un ļauj tam uzvārīties. Uzlej mazliet baltvīnu, ļauj tam izgarot. Uzber saujiņu smalki sakapātus pētersīļus, samaisa un gatavs!

Savukārt, tiem, kam garšo mīdijas ar tomātiem: tad, kad atvērušās mīdijas ir izņemtas no katliņa un buljoniņš ir izkāsts caur marlīti – uz pannas lej eļļu, liek ķiploka daiviņas ar visu miziņu, un tad, kad sāk smaržot, pievieno tomātus savā sulā. Pasautē mazliet, un tad lej klāt izkāsto buljoniņu. Pieregulē garšvielas pēc patikas (sāli un piparus), liek klāt mīdijas un visu karsē maisot, lai sajaucas garšas, apmēram 1-2 minūtes. Pārkaisa ar svaigu, sasmalcinātu pētersīli un pasniedz kopā ar tosterētiem baltmaizes grauzdiņiem vai grissini!

bellaitalija_cozze_liguria_20160619_200249

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s