Toskānas tradicionālā zupa Ribollita

Rakstot šo recepti,  Toskānā esmu pabijusi tikai divas reizes, no kurām viena bija vasaras beigās, un tā man asociējas ar miglu pāri Toskānas laukiem un lieliem, baravikām pildītiem groziem, kurus toreiz cepām apmēram 70 cm diametra lielās pannās,  un, pārkaisītus ar smalki sakapātu pētersīli,  ēdām ar Toskānas maizīti, kura ir atšķirīga no citām ar to, ka tajā nav jūtama sāls.  Otrā reize Toskānā bija jau vēlākā rudenī, kad mūsu draugs, vietējais mākslinieks Riccardo mūs aizveda uz jauku Trattoria, kur saimniece ar lepnumu mums cēla galdā Toskānas tradicionālo zupu Ribollita – tulkojumā no itāļu valodas tas nozīmē – otrreiz uzvārīta. Katrā šī reģiona novadā to pagatavo atšķirīgās variācijās, taču  pamatnoteikums, lai zupu varētu saukt par “Ribollita” visur ir viens – tajā ir jābūt virziņkāpostam, lapu kāpostam (kale) un pupiņām. Fotogrāfijā ir redzama tieši tā zupa, kuras garšu un smaržu es vēlāk no jauna  sajutu savā virtuvē! Zupa jo īpaši piemērota vēsākām dienām un tā domās ļaus uz mirklīti nokļūt Toskānā!

Nepieciešamās sastāvdaļas:

4  (kale) lapu kāpostu lapas, ¼ virziņkāposta, 1 puravs, 1 sīpols, 2 kartupeļi, 2 seleriju kāti, 1 cukini, 300 gr. pupiņas (kaltētas, kas uz nakti izmērcētas ūdenī),2 tomāti, olīveļļa, sāls, pipari, rozmarīna zariņš, 250 grami sakaltusi baltmaize (vislabāk mājās cepta vai ciabatta).

Pagatavošana:

  • Pupiņas liek vārīties ūdenī, kam pievienota šķipsniņa sāls. Vāra 1 stundu līdz tās ir mīkstas. Tad sadala porciju divās daļās no kurām vienu saspiež ar dārzeņu spiedi.
  • Dārzeņus sasmalcina.
  • Uz pannas eļļā liek cepties sīpolu, burkānu, seleriju kātus;
  • Pievieno kartupeļus un cukini un uz lēnas uguns turpina karsēt 30 minūtes, tā savilksies visas garšas;
  • Pievieno pupiņas – gan saspiestās gan otru daļu, ar visu to šķidrumu.
  • Pievieno (kale) lapu kāpostu, virziņkāpostu, sasmalcinātu tomātu. Ar karstu ūdeni regulē zupas biezumu, pievieno sāli, piparus un vāra uz lēnas uguns 2 stundas.
  • Pēc tam pievieno sasmalcinātu sauso maizi un turpina vārīt 15 minūtes;
  • Zupas aizdaram sakarsē olīveļļu, pievieno rozmarīna zariņu, ļauj tam pakarsēties, lai aromatizējas eļļa.
  • Zupu lej šķīvjos, pārkaisa pāri smalki sasmalcinātu sīpolu un pārlej ar pagatavoto aizdaru.

 

Lai labi garšo!

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s