Garais nosaukums sākotnēji izklausās sarežģīts un biedējošs, vai ne? Šajā receptē centīšos jums parādīt, cik patiesībā vienkārši ir pagatavot svaigo pastu! Un ziniet, tas ir tik foršs veids kā pavadīt kopīgu laiku ar bērniem, jo viņiem taču tik ļoti patīk mīcīt mīklu!!!!
Borragine – tā ir gurķu mētra jeb gurķene, kas izaug ar skaistiem violetiem ziediņiem, un līdzīgi kā nezāle, iesēts – grib augt mūžīgi, arī Latvijā izauga dikti skaists!Ēdami ir gan ziediņi gan lapiņas, gan sēkliņas. To var ēst, pievienojot dažādiem salātiem, gatavot smūtijus, vai arī, kā tas ierastts Itālijā, gatavot dažādu ravioli vai pelmeņu, sāļo pīrāgu pildījumus, vai arī pievienot tos pastas iekrāsošanai zaļā krāsā (tāpat var izmantot arī spinātus, ja vēlas iegūt zaļo krāsu). Ligūrijas Rivjērā šis borragine ir ļoti iecienīta ravioli, sāļo pīrāgu un pastas pagatavošanā. Šajā receptē par to, kā pagatavot svaigo zaļo pastu! Ja visu dara pareizā secībā, tad tas nav tik sarežģīti kā izskatās! Un ja tā padomā, itāļu vecmāmiņas svaigo pastu gatavoja savām lielajām ģimenēm un bieži!
Nepieciešamās sastāvdaļas pastas pagatavošanai (4 personām):
300 grami pastas miltu (Rimī ir nopērkams jau gatavs maisījums, bet Itālijā es izmantoju sajaucot pusi uz pusi 00 tipa miltus un Semola di grano duro miltus), 100 g gurķu mētru lapiņas, 3 olas, sāls
Pagatavošana:
- Sagatavo gurķu mētru – lapiņas nomazgā un liek vārošā ūdenī, kam pievienots mazliet sāls, vāra 5 minūtes un nokāš. Atdzesē, nokāš lieko šķidrumu un smalki sakapā tādā kā putriņā.
- Gatavo pastu:
- Uz galda virsmas uzber miltus, uztaisa tādu kā iedobīti pa vidu, liek iekšā olas, šķipsniņu sāli, un visu sajauc kopā;
- Pievieno sakapātās gurķu mētras lapiņas samīca visu viendabīgā masā, mīca pāris minūtes.(te internetā atradu piemēram, kā tas izskatās vizuāli 🙂
- Ar miltiem noklāj darba virsmu, kur tiks sagatavota pasta.
- Mīklu plāni izrullē, pārklāj ar tīru auduma drāniņu un ļauj tai žāvēties 20 minūtes.
- Izrullēto miegli sarullē tādā vaļīgā rullītī un sagriež plānās strēmelītēs. Izveidosies tādas smalkas Iegūtās “mīklu ligzdiņas”sakārto uz ar miltiem noklātas virsmas pārklāj ar auduma drāniņu un ļauj žāvēties 1 stundu. Bildītēs ir baltā pasta, bet te var redzēt pastas pagatavošanas principu:
- Kad pasta ir pažāvēta 1 stundiņu, tad var likt vārīties ūdeni, kam pievienots sāls un pagatavot pastas mērcīti.
Nepieciešamās sastāvdaļas mērces pagatavošanai:
3 jūras asara filejiņas (labraks, branzino), 10 melnās vai tadžas olīvas bez kauliņiem, 2 ēd.k. kaperi, 1 ķiploka daiviņa ar visu mizu, ¼ glāze baltvīna, sāls, pipari, origano.
Mērces pagatavošana un pastas vārīšana:
- Liek vārīties ūdeni pastai un tikmēr zivs filejiņas sagriež plānās strēmelītēs, olīvas sagriež smalkās ripiņās;
- Uz otra plīts riņķa liek pannu, kurā sakarsē eļļu, pievieno ķiploka daiviņu ar visu mizu, karsē līdz ķiploks sāks smaržot, tad pievieno jūras asara gabaliņus, cep apmēram 2 minūtes, samaisa. Pievieno olīvas un kaperus, turpina cept vēl 2-3 minūtes. Pievieno sāli, piparus origano, mazliet vēl pakarsē un tad lej klāt baltvīnu. Ļauj tam iztvaikot. Uzliek vāku un noņem no uguns.
- Kamēr gatavo mērci, ūdens pastai ir sācis vārīties, un tad tam pievieno pagatavoto pastu. Vāra apmēram 5 minūtes. Pirms nokāšanas atsevišķā bļodiņā ielej kausiņu karsto pastas ūdeni, ja nu tas būs nepieciešams pastas mērcītes šķirdināšanai). Pastu nokāš un liek pannā, klāt pie iepriekš pagatavotās mērces, kurai izņemta ķiploka daiviņa! Visu samaisa, ja pasta šķiet pa sausu, pievieno pāris ēdamkarotes iepriekš nosmelto karsto pastas ūdeni, pastu nemitīgi maisot uz pannas – itāļi to “lecina” pa pannu, mētā līdzīgi kā pankūkas! Tad noņem no uguns un patur apmēram minūti zem vāka un tad tā ir gatava baudīšanai.
Parasti tiek pasniegta, mazliet uzpilinot olīveļļu.
Lai labi garšo!